Zkoumali jsme, co nejvíc postrádají děti vyrůstající v ústavní péči.

O dětech z Domovů, konečně s nimi

Ve spolupráci s Nadací Sirius a režisérem filmu Amerikánka Viktorem Taušem jsme zkoumali, co dětem z DD pomáhá uspět v dospělosti – z jejich vlastního pohledu. Zatímco ústavní péči se v minulosti věnovalo výzkumů hodně, děti samotné v nich zpravidla nikdo nevyzpovídal.

Náš kvalitativní výzkum zahrnoval nejen děti v ústavní péči a dospělé, kteří z ní vyrostli. Vzorek doplňovali také vychovatelé a hostitelské rodiny – dobrovolníci, kteří dětem ze zařízení věnují svůj čas a osobní pozornost a vytvářejí pro ně bezpečné vztahové zázemí mimo prostředí Domova. Celou zprávu z výzkumu najdete na webu Nadace Sirius.

CO MY S TÍM

České Dětské domovy představují v mezinárodním srovnání spíše výjimku – přes všechny kvality má ústavní péče totiž svá omezení. Děti, které nemají možnost vyrůstat ve rodině, ztrácejí na prahu dospělosti domov podruhé, když opouštějí zařízení Dětského domova. Do samostatného života vstupují bez zázemí, ale hlavně – jak ukázal výzkum – bez důležitých dovedností a zkušeností, které jim na startu další fáze podstatným způsobem chybí.

VÝSLEDEK

Hodiny strávené v rozhovorech s dětmi, které se musely vypořádat s řadou ztrát a výzev, přinesly nové insighty a hlavně konkrétní návrhy na zlepšení, s nimž se pracuje na tom, jak se vypořádat s omezeními současného systému ústavní péče.

KLIENTOVA REAKCE

Prostřednictvím Nadace Sirius se se závěry výzkumu seznámili poslanci, nově založená pracovní skupina MPSV a díky TV Nova a dalším médiím také širší i odborná veřejnost.

„Vy jim vlastně ukazujete svou sociální bublinu, jak se žije v rodině, jak se prožívaj hezký, ale i třeba míň hezký chvíle. Jak prožívat a zvládnout hádku s partnerem, jak se přes ni přenést dál. Ty děti mají možnost vnímat, jak se chovají rodiče ke svým dětem a děti ke svým rodičům...." Hostitelka - dobrovolnice